1կգ տանձը արժե 700 դր , իսկ
1կգ խնձորը արժե 60 դր։Որքան դր
պետք է վճարել 5 կգ տանձը և 9 կգ
Գնելու համար։
Լուծում
Продолжить чтение «22.10.2019 Մաթեմաթիկայի խնդիրներ»Սեդա Դանիելյանի ուսումնական բլոգ
«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի Հարավային դպրոց, 3․1 դասարան
1կգ տանձը արժե 700 դր , իսկ
1կգ խնձորը արժե 60 դր։Որքան դր
պետք է վճարել 5 կգ տանձը և 9 կգ
Գնելու համար։
Լուծում
Продолжить чтение «22.10.2019 Մաթեմաթիկայի խնդիրներ»Աշխատանք լեզվագործունեությունից՝ Paint ծրագրով նկարի՛ր հեքիաթից որևէ նախադասություն: Տեղադրի՛ր բլոգում, հղումն ուղարկի՛ր կողքինիդ , թող նա գուշակի ու իր բլոգում տեղադրելով ստացած հղումը՝ ներքևի մասում մուտքագրի քո նկարած նախադասությունը;
Խնդիր 1
IX դասարանում սովորում են 12 տղա և 4-րվ ավելի աղջիկ, իսկ X դասարանում ՝ 17 տղա և 5-ով պակաս աղջիկ; Ընդհամենը քանի՞ աշակերտ է սովորում XI և X դասարաններում;
Продолжить чтение «Դասարանում 16.10»7:15 արթնանալ
7:53 լվացվել նախաճաշել
07:56 ավտոբուսների կանգառ
8:50 ժամանում դպրոց
9:00 ուսումնական պարապունքներ
12:00-12:20 ընդմիջում
16:40 երթուղային կանգառ
17:00 ժամանում տուն
ա/ Աննան եղբորից փոքր է 5 տարով; Եղբայրը 4 տարի առաջ 10 տարեկան էր; Այժմ Նրանցից յուրաքանչյուրը քանի՞ տարեկան է;
Լուծում
10+4=14 եղբայր
14-5=9 Աննա
Պատ․՛Աննա 9 եղբայր 14
բ/ Աննան 2 անգամ մեծ է քրոջից; Քույրը 5 տարի հետո կլինի 9 տարեկան; Այժմ նրանցից յուրաքանչյուրը քանի՞ տարեկան է;
Լուծում
9-5=4 Քույր
4×2=8 Աննա
Պատ․՛ Աննա 8 տարեկան Քույր 4 տարեկան
Խնդիր 2 Արան իր ունեցած ընկույզներից 37-ը տվեց Աշոտին, իսկ 35-ը՝ Հայկին; Դրանցից հետո Արայի մոտ մնաց 19 ընկույզ; Որքան ընկույզ ուներ Արան;
37+35=72
72+19=91
Պատ․՛ 91 ընկույզ
Որքան ներկ է անհրաժեշտ 8 պատուհան և 7 դուռ ներկելու համար։
Լուծում 1. 8×4=32 լ
2. 7×6=42 լ 3. 32+42=74 լ