Մաթեմատիկա

Մաթեմատիկա 04.3.2020

31․ Համեմատի՛ր և դի՛ր համապատասխան նշանը։

4500 ։ 50 x < 4500 ։ 5 =81000

6300 ։ 9 >  :  63000 ։ 900 =10

3200 ։ 80 : = 3200 ։ 8 =1

72000 ։ 9000 + <  72000 ։ 900=170

210000 ։ 3000 x < 210000 ։ 300 =4900

10000 ։ 5000 x < 10000 ։ 500 =400

32Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Գաթա պատրաստելու համար տատիկը գնել է 4 տուփ կարագ։ Հաշվի՛ր, թե քանի կիլոգրամ կարագ է գնել նա՝ գիտենալով, որ 1 տուփ կարագի զանգվածը 500 գրամ է։

Լուծում

4×500=2000

2000=2 կգ

Պատ․՝2 կգ

Բ․ Շոկոլադ պատրաստելու համար մայրիկը գնել է 6 տուփ կակաո։ Հաշվի՛ր, թե քանի կիլոգրամ կակաո է գնել նա՝ գիտենալով, որ 1 տուփ կակաոյի զանգվածը 500 գրամ է։

Լուծում

6×500=3000

3000=3 կգ

Պատ․՝3 կգ

Գ․ 500 գրամ շաքարավազը 200 դրամ է։ Որքա՞ն գումար է հարկավոր

1 կգ շաքարավազ գնելու համար

Լուծում

1 կգ=1000գ

1000:500=2

2×200=400

Պատ․՝  400 

3 կգ շաքարավազ գնելու համար

Լուծում

3 կգ=3000 գ

3000:500=6

6×400=2400

Պատ․՝  2400

Երկուսուկես կգ շաքարավազ գնելու համար

Լուծում

2 կգ 500 գ=2500գ

2500:500=5

5×400=2000

Պատ․՝2000

33․Գտի՛ր ա նվազելին և կատարի՛ր ստուգում:

Հիշի՛րՆվազելին կստանաս, եթե հանելին գումարես տարբերությանը:

68907- 34007 = 34900

 34007
+34900
 68907
 68907
34007
 34900

252717 — 240709 = 12008

240709
+12008
252717
252717
240709
 12008

88000- 67000 =21000

 67000
+21000
 88000
 88000
67000
 21000

42887- 30047 = 12840

 30047
+12840
 42887
 42887
30047
 12840

    34Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ 1 կգ մրգային աղցան պատրաստելու համար օգտագործվել է 250 գ խնձոր, 430 գ նարինջ և ելակ։ Որքա՞ն ելակ է օգտագործվել։

Լուծում

250+430=680

1000-680=320

Պատ․՝  320 ելակ օկտագործվեց

Բ․ 1 կգ աղցանը պարունակում է  460 գ կաղամբ, 280 գ գազար, 180 գ կանաչի և  եգիպտացորեն։ Որքա՞ն եգիպտացորեն է օգտագործվել։

Լուծում

460+280+180=920

1000-920=80

Պատ․՝80 գ եգիպտացորեն

Գ․ Մայրիկը 6 տուփ կաթնաշոռի և 1 տուփ կարագի համար վճարեց 1530 դրամ։ Ի՞նչ արժե 1 տուփ կարագը, եթե 1 տուփ կաթնաշոռն արժե 200 դրամ։

Լուծում

6×200=1200

1530-1200=330

Պատ․՝  330  դրամ վճարել է կարագի համար։ 

Դ․ Հայրիկը գնեց 3 կգ խնձոր և 2 կգ նարինջ և վճարեց ընդամենը 2400 դրամ։ Ի՞նչ արժե 1 կգ խնձորը, եթե 1 կգ նարինջն արժե 600 դրամ։

Լուծում

600×2=1200

2400-1200=1200

1200:3=400

Պատ․ ՝  400  դրամ  վճարել է խնձորի համար

35Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։

480։ 80 + (54 – 240 : 60) : 50 =7

90 x 9 – 50 x (360 – 4 x 90) =0

24 x 0 – 0 x 58 – 240 : 10 =24

36Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները։

միրգ 100 գրամի արժեքը200 գրամ500 գրամ 1 կգ
Ելակ80 դրամ160  դրամ400  դրամ800  դրամ
Նարինջ60 դրամ120  դրամ300  դրամ600  դրամ
Դեղձ40 դրամ80  դրամ200  դրամ400  դրամ
Խնձոր35 դրամ70  դրամ175  դրամ350  դրամ

37Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․Երկու տուփերից առաջինը կշռում է 400 գրամ, երկրորդը՝ 240 գրամ։ Քանի՞ կոնֆետ կա առաջին տուփում, եթե երկրորդ տուփում կա 6 կոնֆետ։

Լուծում

240:6=40 գրամ

400:40=10  կոնֆետ

Պատ․՝  10  կոնֆետ

 Բ․ Նարեն  ու Նիկան գնեցին կակաչներ։ Նարեն վճարեց  450 դրամ, իսկ Նիկան՝ 250 դրամ։ Քանի՞ կակաչ գնեց Նիկան, եթե Նարեն գնեց 9 կակաչ։

Լուծում

450:9=50 դրամ

250:50= 5

Պատ․՝  5 

38Լրացրո՛ւ աղյուսակները։

a400600700
b5060100
a x b + a : b20000660 7
a20008005000
b440050
a x b —  a : b8000400100

39․Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։

640 : (48 : 6) + 70 : (700 : 70) =15

360: (42 : 7 ) – 80 : 80 x 60 =1

360 x (42 – 7 x 6) + 87 : 1  =87

40Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Դպրոցի լողավազանի ջուրը լցնում են երկու խողովակով։ Առաջին խողովաով լցրին 4500 լ ջուր, երկորդով՝ 3 անգամ ավելի։ Ընդամենը որքա՞ն ջուր լցվեց լողավազանի մեջ։ 

Լուծում

4500×3=13500  լ

13500+4500=18000  լ

Պատ․՝  18000  լ 

Բ․ Դատարկ ջրավազանի մեջ առաջին խողովակով լցվեց 1820 լ ջուր, իսկ երկրորդով՝ 140 լ-ով ավելի։ Տնկիները ջրելու համար պապիկը այդ ջրից օգտագործեց 1570 լ ջուր։ Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում։

Լուծում

1820+140=1960

1960-1570=390

Պատ․՝  390

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s