Մաթեմատիկա

Մաթեմատիկա 18.02.2020

Խնդիր 1

Աննան գնել է 4 պաղպաղակ, իսկ Աշոտը՝ 5; Որքա՞ն գումար է վճարել Աշոտը, եթե Աննան վճարել է 360 դրամ;

Լուծում

360:4=90

5×90=450

Պատ․՝ 450 պաղպաղակ

Խնդիր 2

5 կգ շաքարավազն արժե 1500 դրամ; Որքա՞ն պետք է վճարել 8 կգ շաքարավազ գնելու համար;

Լուծում

1500:5=300

8×300=2400

Պատ․՝   2400  դրամ

Խնդիր 3

1.սամակաթ

2.ակվարիում

3.աթոռ

Խնդիր 4

800 դրամով կարելի է գնել 4 մ գործվածք; Այդ նույն գործվածքից 6 մ գնելու համար որքա՞ն պետք է վճարել;

Լուծում

800:4=200

200×6=1200

Պատ․՝ 1200 մ  գործվածք

Խնդիր 5

2400 դրամով կարելի է գնել 3 կգ ելակ; Այդ նույն ելակից 6 կգ գնելու համար որքա՞ն պետք է վճարել;

Լուծում

2400:3=800

800×6=4800

Պատ․՝ 4800   կգ  ելակ

Խնդիր 7

6բանկա մեղրը 18 լ է; Մեղվապահը տակառի մեջ լցրեց 20 բանկա մեղր; Քանի՞ լիտր լցրեց նա տակառի մեջ;

Լուծում

18:6=3

20×3=60

Պատ․՝ 60 լ  բանկա  մեղր

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s